The Limited Times

Now you can see non-English news...

מחכים לחבל הצלה | ישראל היום

2020-06-30T09:51:13.918Z

| כדורגל ישראלי


התעקשות מנהלת הליגות על 80 מיליון שקלים כרשת ביטחון כלכלית לעונה הבאה • בחירת נוסחת תשלום לכל קבוצה על רקע ההפסדים מהיעדר הקהל • והפגישה המכרעת עם משרד האוצר בשבוע הבא • תמונת מצב הסכם הפיצוי לקבוצות הכדורגל

  • המשחק בין מכבי חיפה מול הפועל ב"ש. מה עם הקהל?

    צילום: 

    מאור אלקסלסי

בכירים בכדורגל הישראלי מעריכים כי קיים סיכוי גדול לכך  שעונת המשחקים הבאה, ‭ ,2020/2021 ‬ תיפתח ללא קהל, זאת עקב הגל השני של מגיפת הקורונה. הדברים חלחלו בימים האחרונים לראשי קבוצות, שחלקם הביעו חשש גדול מקריסה כלכלית בעקבות מצב שכזה, אבל במנהלת הליגות מאמינים שהדברים יסתדרו בכל הקשור לפיצוי הכספי מטעם המדינה. על רקע הדברים בשבוע הבא צפויה להתקיים פגישה מכרעת עם נציגי משרד האוצר.

לפני כשבועיים חשפנו לראשונה  ב"ישראל היום" את מתווה הפיצויים שבמנהלת גיבשו יחד עם משרד הספורט ופקידי משרד האוצר, שכולל שלוש נקודות מרכזיות: פיצוי כספי באופן מיידי על הפסדים שהיו לקבוצות בחודשים האחרונים, רשת ביטחון כלכלי לעונה הבאה למקרה שלא יהיה קהל, ולבסוף הקמה של מערך הימורים אונליין (לייב בטים) - שיכניס לקבוצות כסף באופן שוטף. גם המדינה והאוצר ירוויחו כסף רב ממסים ומתמלוגים. העניין הוא שהמתווה טרם נחתם, וחלק מהקבוצות חוששות שהן לא יקבלו את  הכספים, אבל זה לא המצב.

ארז כלפון. עובד בלי הפסקה // צילום: עודד קרני

הפורמולה של הפיצויים

היכן הדברים עומדים? יושב ראש  מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, מנהל על בסיס יומיומי שיחות בנושא מול משרד הספורט ומול משרד האוצר. אתמול אף התקיים דיון ארוך בנושא בהשתתפות כל הגורמים הרלוונטיים,  כולל בכירי ענף הכדורסל, ובהם יו"ר המנהלת שמואל פרנקל, וכולם העבירו מסר ברור לאוצר - אין לנו את היכולת לפתוח את העונה הבאה ללא רשת ביטחון כלכלי, למקרה שמשרד הבריאות יורה על משחקים ללא קהל.

ההתעקשות של מנהלת הליגות לכדורגל היא שמשרד האוצר יעמיד רשת ביטחון כלכלי בסכומים של כ‭80- ‬ מיליון שקלים, בעוד פקידי האוצר מדברים על סכומים נמוכים הרבה יותר, כך שייתכן שהצדדים יצטרכו להתפשר  בסופו של דבר. "משרד האוצר עדיין לא אמר לנו על זה לא, אבל יכול להיות  שהוא יציע פחות כסף", אמר גורם המעורב במשא ומתן.

רשת הביטחון הכלכלי לעונה הבאה לא תינתן באמצעות מענק כספי לקבוצות, אלא על ידי ערבות של משרד האוצר. במקרה כזה הקבוצות יקבלו אישור להפקיד את הערבויות של הממשלה בבקרה התקציבית, על מנת שיוכלו לפתוח את העונה, ולא יצטרכו רק להביא כספים מהבעלים או תמיכות כספיות מהעיריות, אחרי שבבקרה הבהירו להן שלא יבנו את התקציבים על סמך הכנסות.

דבר נוסף שהצדדים עוד אמורים לסגור באופן סופי הוא הפורמולה של היקף הפיצוי בגין קהל שלא יגיע למגרשים. למה הכוונה? הסכום של הפיצוי לא יכול להינתן באופן שוויוני לכל הקבוצות בגלל שלקבוצות הגדולות כמו מכבי ת"א או מכבי חיפה יש יותר  מ-‭10,000‬ מנויים, ואילו לקטנות, כמו הפועל חדרה או בני יהודה, יש מאות  מנויים. ההפסדים הם בהתאם, והדבר נכון גם לעניין רכישת כרטיסים.

משה חוגג. בית"ר בין החוששות // צילום: ברני ארדוב

אופטימיות וצמצומים

גורם בכיר המצוי בפרטי המשא ומתן בין הצדדים העריך כי לכל המאוחר עניין הפיצויים ייסגר עד לאמצע חודש יולי, דבר שיאפשר לקבוצות ראש שקט יחסית מבחינה כלכלית לקראת העונה  הבאה: "הדברים ייחתכו לכאן או לכאן  בשבוע-שבועיים הקרובים, יש עונה  שצריך להתכונן אליה".

גורם אחר המעורה בפרטים נשמע  אופטימי יותר וטען: "אנחנו קרובים לעסקה עם האוצר. יש קבוצות שלא מודעות למה שקורה מאחורי הקלעים,  אבל הן יקבלו רשת ביטחון".

במנהלת הליגות שיתפו בחלק מהדברים את נציגי הקבוצות בישיבת הדירקטוריון שהתקיימה אתמול, והדפו ביקורות על כך שסכומי הפיצוי יהיו נמוכים יותר ממה שהקבוצות ציפו לו:  "יש משבר עולמי, אי אפשר לטמון את  הראש בחול".

מאחורי הקלעים במנהלת גם ממליצים לקבוצות להמשיך במדיניות של משכורות נמוכות יותר לשחקנים, שכן בין ‭ 40‬ ל-‭50‬ אחוזים מהתקציבים של רוב הקבוצות קשורים לענייני השכר.

Source: israelhayom

Similar news:

You may like

Trends 24h

Latest

© Communities 2019 - Privacy