The Limited Times

Now you can see non-English news...

שלוש שריפות בלבנון: הפיצוץ בביירות אירע בשעה הגרועה ביותר לנסראללה | ישראל היום

2020-08-05T19:04:13.222Z

| המזרח התיכון


חיזבאללה לא הזדרז לכוון אצבע מאשימה כלפי ישראל, לא רמז לחבלה ולא איים "להיפרע מהאחראים" לאירוע • המשבר הפנימי במדינה, החשש מפרסום מסקנותיו של בית הדין הבינלאומי בנוגע לחיסול ראש הממשלה הלבנוני חרירי והמתיחות בצפון כולם הובילו לתגובה המהוססת • פרשנות

ביירות רעדה אמש כפי שלא רעדה מעולם. כתבים מנוסים, שדיווחו מאזור האסון בנמל ביירות, התקשו למצוא מילים כדי לתאר את עוצמת הפיצוץ המהדהד, שהחריד את העיר כולה, את לשונות האש הענקיות שהגיחו מהאנגר 12 ואת פטריות העשן השחורות והלבנות שכיסו את האזור כולו, לרבות גופות ההרוגים והפצועים שהתפזרו בשטח.אחד שידר מן הנמל: "אני מדבר אליכם מאזור מוכה אסון". אחר קבע: "הירושימה בביירות".

ההרס בנמל ביירות לאחר הפיצוץ - תמונות קשות לצפייה

חלפו שעות למן הפיצוץ האדיר, ליתר דיוק שני פיצוצים, אחד קטן ואחד גדול בהרבה, וגורמי ביטחון לבנוניים עדיין התקשו לקבוע את מקורו. גרסה אחת דיברה על קצר חשמלי שהצית מחסן ענק של זיקוקים וממנו התפשטה האש חיש מהר אל מאגרים סמוכים, שאחסנו חומרים דליקים. גרסה אחרת דיברה על מחסן של חומרי נפץ ואולי טילים של חיזבאללה שהוסתרו בנמל.

בשונה ממקרים אחרים בעבר, חיזבאללה בשידוריו לא הזדרז לכוון אצבע מאשימה כלפי ישראל. לא רמז לחבלה מכוונת ולא איים "להיפרע מן האחראים" למה שקרה בנמל ביירות. גם אם יצליח מישהו להוכיח שאכן מדובר במחסני נשק ותחמושת השייכים לארגון, ועדיין אין ודאות שכך הדבר, אין שעה גרועה יותר מבחינתו של נסראללה להודות בזה.

הסיבה פשוטה. ממעמקי הבונקר שלו בדאחיה שבדרום ביירות, לא הרחק מן הנמל העולה באש, טרוד כעת נסראללה עד מעל הראש בניסיון לכבות לפחות עוד שלוש שריפות אחרות, שהוא נתפס כאחראי להן, ופוטנציאל ההרס שלהן לא קטן מזה שהתרחש בנמל.

השריפה האחת היא המשבר הפנימי בלבנון, על רקע מצוקה כלכלית חסרת תקדים שהפכה את מדינת הארזים למדינה חדלת פירעון על סף קריסה מוחלטת, עם שיעורי אבטלה ענקיים, מחסור במוצרי מזון ודלק, והפגנות יומיומיות. רבים בלבנון מאשימים את חיזבאללה, השותף לממשלה, באחריות למצב.

הפיצוץ בביירות חרב את מטה העיתון "דייליסטאר"

השריפה השנייה קשורה לפיצוץ קטן בהרבה, אבל קטלני פי כמה, שחיסל לפני 15 שנה את ראש ממשלת לבנון, רפיק חרירי, בהוראת סוריה ובביצוע ישיר של חיזבאללה. בשנים שחלפו מאז, הספיק נסראללה להיפטר ממרבית המעורבים בחיסול, אבל הראיות המרשיעות לא נעלמו, ובית הדין הבינלאומי עומד לפרסם היום אחרי סחבת ארוכה את מסקנותיו. עבור נסראללה, שארגונו כבר הוכרז על ידי מדינות רבות כארגון טרור, הרשעה מבית הדין הבינלאומי בהאג לא תהיה עוד מכה קלה בכנף.

והשריפה השלישית, המאיימת כעת על לבנון, קשורה למשוואה שיצר נסראללה ושמחייבת אותו להגיב על כל פגיעה של ישראל בפעיל של חיזבאללה, גם אם מדובר בפעולה שמחוץ לתחומי לבנון. לא כאן המקום לדון אם נהגה ישראל נכון כאשר לא הבהירה מלכתחילה כי משוואה כזו אינה מקובלת עליה, בעיקר אם מדובר בזירה הסורית, אבל נסראללה רואה את ריכוזי הכוחות בצד הישראלי של הגבול ומבין כי אם יעשה שגיאה, התגובה הישראלית עלולה להצית עוד שריפה ענקית אחת בלבנון, שאיש במדינה האומללה הזו כבר לא יוכל לכבות, וכולם שם יאשימו אותו.

This news is expired in our cache, please access its source.

Source: israelhayom

Similar news:

You may like

Trends 24h

News/Politics 2020-09-19T01:46:16.905Z
News/Politics 2020-09-19T01:46:14.127Z
News/Politics 2020-09-19T01:46:18.005Z

Latest

© Communities 2019 - Privacy